Wyposażenie dla kota – kuweta

Dla niektórych kotów istotne jest ustawienie kuwety, bywa też, że potrzebują nie jednej, a co najmniej dwóch ustawionych w różnych miejscach. Warto zaobserwować, jak często i jak chętnie używana jest kuweta i czy kot nie ma trudności z wchodzeniem do niej, nie wydaje dziwnych odgłosów ani czy nie szuka innego obiektu do załatwienia się w nim

Podstawowe wyposażenie dla kota, który ma mieszkać w domu, to legowisko, miski na jedzenie i wodę oraz kuweta. Wszystkie te przedmioty powinny być dobrej jakości, łatwe do regularnej konserwacji i bezpieczne dla używającego je zwierzęcia. Jeśli chodzi o kwestię kuwety, warto przeanalizować różne dostępne w sklepach rodzaje i podjąć właściwą decyzję, gdyż niektóre koty wykazują upodobanie do płaskich, a inne do krytych kuwet.

Kuweta dla kota – wygoda i łatwość użytkowania

Właściwy wybór kuwety powinien uwzględniać preferencje kota, które są zawsze nadrzędne nad innymi kryteriami – jeśli zwierzak nie zechce jej używać, pozostałe kwestie nie będą miały znaczenia. Podstawowa sprawa to rozmiar kuwety – mały kot zmieści się już w taką najmniejszą, jednak niektóre zwierzęta wolą mieć więcej swobody i trzeba to zaobserwować. Wysokość brzegów odgrywa również dużą rolę, zdarzają się koty, dla których jest to zbędny wysiłek lub coś niemożliwego z powodów zdrowotnych. W takim przypadku dobrze sprawdzi się płaska, szeroka kuweta, co jednak zarazem oznacza więcej sprzątania. Dla właścicieli wygodnym, jak też estetycznym rozwiązaniem, jest wybór kuwety krytej – ładniej wygląda i emituje mniejszą ilość ewentualnych brzydkich zapachów. Jednak tak jak wyżej, istotne jest, czy kot będzie chciał się do takiego urządzenia załatwiać.

Co jeszcze poza kuwetą?

Kuweta dla kota to nie wszystko. Wewnątrz powinien znaleźć się odpowiedni żwirek, co oznacza kolejne trudne decyzje. Wybór wypełniacza trzeba również “skonsultować” z kotem, bo niektóre zwierzęta preferują żwirek drewniany, inne bentonitowy, a przy tym wszystkim należy mieć na uwadze łatwość sprzątania. Dla wymagających w ofercie sklepów dostępne są również pachnące żwirki czy też specjalne odświeżacze. Miejsce, w którym stoi kuweta, przeważnie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, gdyż koty zagrzebując “urobek” będą naokoło śmiecić żwirkiem. W tym celu stosuje się maty i podstawki, a żeby łatwiej sprzątać wnętrze kuwety, można zakupić łopatkę i zestaw woreczków.

Ustawienie kuwety


Dla niektórych kotów istotne jest ustawienie kuwety, bywa też, że potrzebują nie jednej, a co najmniej dwóch ustawionych w różnych miejscach. Warto zaobserwować, jak często i jak chętnie używana jest kuweta i czy kot nie ma trudności z wchodzeniem do niej, nie wydaje dziwnych odgłosów ani czy nie szuka innego obiektu do załatwienia się w nim. Niekiedy dzięki nabyciu dwóch kuwet lub zmianie żwirku na inny można pozbyć się problemów. Czasami konieczna będzie wizyta u weterynarza, bo takie zachowanie kota może wskazywać na kłopoty zdrowotne. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy w mieszkaniu przebywa więcej niż jeden kot.

Blue obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com