Co należy wiedzieć o kuwetach dla kotów?

Bengal cat lies on grey chair

Będąc właścicielem kota chcemy, aby nasz pupil czuł się z nami jak najlepiej. Oczywiście kupujemy mu jak najlepszą karmę i dbamy o to, aby miał on dużo ruchu. Wiadomo, że o higienę naszego kota również musimy dbać. W przypadku psów zdecydowana większość osób wyprowadza zwierzaka po prostu na zewnątrz. Koty jednak częściej zostają w domach, więc ich właściciele muszą się wyposażyć w kuwetę dla kota.

Co trzeba wiedzieć?

Kuweta dla kota ma za zadanie nie tylko zapewnić pupilowi miejsce do załatwiania swoich potrzeb. Dość istotne jest też izolowanie nieprzyjemnych zapachów. Na te ostatnie wpływ ma również rodzaj zastosowanej przez nas podsypki.

Jaką kuwetę wybrać?

Kuweta ma zapewnić naszemu kotu wygodne miejsce do załatwiania swoich potrzeb. Istotna jest ilość przestrzeni dookoła i dostępność. Wyróżniamy głównie dwa rodzaje kuwet.

  • Kuwety kryte – obudowane z każdej strony, zapewniają naszemu zwierzakowi maksymalnie dużo prywatności i izolują nieprzyjemne zapachy. Ich konstrukcja zapobiega również rozrzucaniu przez kota podsypki dookoła.
  • Kuwety odkryte – otwarta konstrukcja umożliwia kotu dostęp z każdej strony, a nam dowolne umiejscowienie. Taka konstrukcja niestety nie izoluje nieprzyjemnych zapachów ani nie zatrzyma rozrzucanej przez kota podsypki. Kuwety odkryte są jednak nieco tańsze od krytych.
  • Kuwety automatyczne – są zdecydowanie najbardziej luksusową opcją. Same sprzątają po zwierzęciu, zsypując nieczystości do specjalnego pojemnika znajdującego się poniżej i jednocześnie usuwają nieprzyjemne zapachy. Posiadają czujniki ruchu, dzięki czemu wiedzą kiedy nasz pupil znajduje się w kuwecie i kiedy ją opuszcza. Dopiero po jej opuszczeniu rozpoczyna się proces czyszczenia, a my nie musimy się martwić o naszego pupila. My musimy tylko co jakiś czas opróżniać pojemnik i wymieniać podsypkę. Niestety jest to najdroższy rodzaj kuwet.

Rodzaje podsypek

Warto o nich wspomnieć, bo są równie ważne, co sama kuweta. Możemy wyróżnić takie typy jak:

·       Naturalne – drewniane i z włókien roślinnych, dzielą się dodatkowo na zbrylające i niezbrylające.

·       Syntetyczne – silikonowe, głównie niezbrylające. Wystarczają one na dłużej i pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Akcesoria do kuwet

O akcesoriach warto wspomnieć, gdyż niektóre z nich są niezbędne do utrzymania czystości.

  • Łopatki – możemy wyróżnić łopatki bez otworów i te z otworami o różnej średnicy dla różnych rodzajów podsypek.
  • Wycieraczki – są istotne, jeśli chcemy utrzymać czystość dookoła kuwety.

Rynek oferuje nam wiele produktów ułatwiających nam dbanie o higienę naszego kota. Ale w dalszym ciągu to nasz wkład własny jest najbardziej istotny. Musimy więc pamiętać o regularnym sprzątaniu u naszego pupila. Wtedy możemy być pewni że czuje się on zadbany.

Love obraz autorstwa freepic.diller - www.freepik.com